Forbrain’li Çocuklarda Disleksi ile Mücadele

DSC 8175 600x250 1

Disleksi, bir çocuğun okuma, yazma ve heceleme yeteneğini etkileyen bir öğrenme bozukluğudur. Beynin dili işlemekten sorumlu olan kısmını etkiler. Disleksi bir çocuğun zekasını etkilemese de, disleksi olan çocuklar genellikle okulda zorlanırlar. İnanılmaz derecede yaratıcı ve harika problem çözücüler olabilirler, ancak yine de okumayı ve yazmayı öğrenme temel becerileriyle mücadele ederler. Bu nedenle, bu çocuklar akranları kadar akıllı olmadıklarını hissedebilirler ve özgüvenleri darbe alabilir.

Çocukların her yaşta daha iyi okumayı, yazmayı ve hecelemeyi öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanılabilecek çeşitli araçlar ve stratejiler vardır. Sorunun farkına varmaya ve sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olacak adımlar atmaya yardımcı olacağından erken müdahale her zaman vurgulanmalıdır.

Forbrain , çeşitli terapistler ve aileler tarafından, belirti gösteren veya disleksi teşhisi konan çocuklarla birlikte kullanılan bir eğitim aracıdır. Forbrain, kullanıcının kendilerini biraz daha yüksek sesle duymasını sağlar vegüçlendirilmiş etkisi, kullanıcının yüksek sesle söylediği şeyleri beynin işlemesini ve hatırlamasını kolaylaştırır.

Aşağıdaki videoda, Paris’te yaşayan bir konuşma ve dil terapisti olan Grace Lindley, disleksinin farklı yönlerini – ne gerektirdiğini, gözlemlenen semptomları, Forbrain’in disleksi olan çocuklara nasıl yardımcı olabileceğini ve Forbrain ile yapılacak aktiviteleri – ayrıştırıyor. Grace, uygulamasında rutin olarak çocukların Forbrain’i takmayı sevdiklerini gözlemledi ve görme sözcüklerini daha iyi hatırladıkları görülüyor ki bu da genellikle okuma akıcılığının artmasına neden oluyor.

Çocuklarda çeşitli öğrenme bozuklukları hakkındaki video serisine buradan göz atın !

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmek için çerezleri (cookie) kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.