***   BEĞENDİĞİNİZ ÜRÜNÜ İNCELEYİP E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN, ÖZEL İNDİRİMLERDEN FAYDALANIN   ***   3 TAKSİT 0 FAİZ   ***   ÜCRETSİZ HIZLI KARGO   ***   GÜVENLİ ÖDEME   ***   GÜVENLİ ALIŞVERİŞ   ***   İLETİŞİM:   0216 467 26 27   ***

BU TATİL DÖNEMİNDE SAĞLIKLI BESLENME VE FITNESS İÇİN İPUÇLARI

Tatil sezonu neredeyse bitti bitecek ve beraberinde, bazen fitness rutinlerinizi veya sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı etkileyen zorluklar yaratabilecek lezzetli yemekler ve cömert ziyafetler geliyor. ShokzStar Krista Lee, sağlık ve zindelik hedeflerinize ulaşmaya odaklanabilmeniz için tatil sezonunda sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmanın birkaç yolunu paylaşıyor.

Tatil sezonu bildiğiniz gibi bitmek üzere ve pandemi nedeniyle bu yıl farklı görüneceğini hayal ediyorum. Sosyal mesafe nedeniyle aile ve ofis toplantılarının sayısı azalabilir, hatta Zoom’da bile yapılabilir. Her şeyin farklı olması muhtemel olduğundan, belirli bir miktarda strese neden olabilir ve bu da sağlıklı beslenmeye devam etmek veya günlük egzersiz rutininizi takip etmek için motivasyon eksikliğine yol açabilir. Bu yeni soruna bir çözüm önereyim: Öz bakım cevaptır, teoride basit ama uygulamada karmaşık bir kavramdır.

Öz bakım, zihinsel, duygusal ve/veya fiziksel sağlığa odaklanan planlı bir faaliyet olarak tanımlanabilir. Zihinsel ve duygusal öz bakım faaliyetleri genellikle dikkatliliğe odaklanır ve günlük tutma, dikkatli yeme uygulamaları ve hatta meditasyon gibi görünebilir. Özellikle bu uygulamaların ikisinde kişisel deneyimim var ve kendi başınıza pratik yapmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu paylaşmak için buradayım.

Sağlıklı Beslenme İçin İpuçları

Sağlıklı beslenme tam olarak nedir? Healthline.com, dikkatli yemeyi “şimdiye odaklanmanın ve yiyecek tüketirken duyularınızın farkında olmanın önemini vurgulayan yemek” olarak tanımlıyor. Dikkatli yeme pratiği yaparken, aşağıdaki faydalı teknikleri göz önünde bulundurun:

1) Sadece aç olduğunuzda yiyin. Bu duyguyu yaşamıyorsanız, can sıkıntısı, stres veya endişe için genellikle sağlıksız bir başa çıkma mekanizması olan iştahınızı besliyor olabilirsiniz.

2) Ne hissettiğinizi düşünün. Yemek yerken duygularınızı fark etmek, yemekle ilişkinizi çevreleyen duygu türlerini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu teknik, en iyi günlük yazarken elde edilir. Yemek yerken duygularınızı kaydederken aşağıdaki soruları göz önünde bulundurun: Yemek sırasında hangi duygular ortaya çıkıyor? Üzüntü, stres veya kaygı nedeniyle mi yemek yiyorsunuz? Sizce bu duygulara neden olan nedir?

Bunlar, yemekle sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olabilecek zorlu ama basit sorulardır çünkü yemek yemek zevkli bir aktivite olmalıdır. Eski deyişi hatırlayın: “Sen ne yersen osun?” Bu mevsimde şekerli atıştırmalıklar ve gazlı içecekler, fast food ve cips (en sevdiğim) gibi birkaç öğeden kaçınmalıyız. Bunun yerine daha fazla meyve, sebze ve kuruyemiş yemeliyiz.

Egzersiz Yaparken Nasıl Dikkatli Olunur?

Fiziksel sağlığımız üzerinde çalışırken egzersiz, yoga ve meditasyon gibi aktivitelerle öz bakım ve farkındalık da uygulayabiliriz. Hayatınızda olan diğer her şey varken, tatillerde fitness rutininize ayak uyduracak zamanı nasıl bulabilirsiniz? Antrenmanınızın süresini kısaltmanız gerekebilir, ancak endorfinlerin akması için günde 10 dakika bile yeterlidir.

Güne 10 dakikalık bir meditasyon veya yoga seansı ile başlayın. Dikkat uygulamanızın tüm faydalarını elde etmek için, kendinizi tüm dikkat dağıtıcı şeylerden kurtarmalısınız. Meditasyon veya güneşi selamlama müziğinizi AfterShokz Aeropex kulaklıklarınızla dinlemenizi öneririm.

Kişisel bakım aktivitelerinin keyif aldığımız şeyler olduğunu unutmayın, bu nedenle meditasyon veya yoga listenizin başında değilse ve koşmak istiyorsanız bunun için,  telefonunuza hareketli bir koşu listesi indirin veya, o ayakkabıların bağlarını bağlayın ve kaldırıma veya koşu bandına kendinizi atın. Yüzmeyi mi tercih edersin? Aftershokz Aeropex ayrıca tamamen su geçirmezdir, böylece hareketli müzikler eşliğinde yüzebilir ve stresten uzaklaşabilirsiniz.

Farkındalık uygulamanız için ne yapmayı seçerseniz seçin, amaç stresi azaltmak ve motive olmaktır. Umarım bu ipuçları, kendinizi ilk sıraya koymanız ve bu tatil sezonunda biraz kişisel bakım uygulamanız için sizi cesaretlendirmeye yardımcı olur.

Kaynak: https://aftershokz.com/blogs/news/tips-for-practicing-mindful-eating-and-fitness-this-holiday-season